Divje jezero
Včasih divje, včasih spokojno
Dober kilometer pred Idrijo iz smeri Ljubljane leži skrivnostno Divje jezero – pvi slovenski muzej v naravi. Ob njem je urejeno parkirišče, do razgledne točke vas usmerjajo informativne table. Divje je predvsem ob močnem deževju, ko iz kraškega izvira bruha voda, kar se lepo vidi na gladini jezera. Posebne razmere v njegovi okolici omogočajo rast alpskim rastlinam, med njimi kranjskemu jegliču, ki naj bi ga prav tu v 18. stoletju prvi našel znameniti idrijski zdravnik Joannes Antonius Scopoli. V jamskem delu, ki so ga potapljači raziskali do globine 160 m, pa naj bi živela celo človeška ribica!
Po ogledu
Od Divjega jezera se zapeljete proti Idriji, kjer nad starim delom mesta kraljuje grad Gewerkenegg. Ob zadnjem vhodu je na voljo par parkirišč za osebna vozila; lahko pa se do gradu odpravite peš, od osrednjega trga je oddaljen dobrih 5 min hoje.
Načrtujte svoj obisk
1 km pred Idrijo iz smeri Ljubljane, odcep Idrijska Bela
Grajski posebnež, poln skrivnosti
Idrijski grad Gewerkenegg je bil sezidan v 16. stoletju za potrebe obrambe, namestitve rudniške uprave in skladiščenja živega srebra. Danes v njem domuje Mestni muzej Idrija. Muzej pripoveduje 500-letno zgodbo o zgodovini rudnika in mesta Idrije, odstira pogled na težki vsakdan rudarjev, ki ga je lepšalo družabno in kulturno življenje ter snežno bele čipke, ki so jih v zavetju doma za dodatni zaslužek klekljale njihove žene in hčerke.
Po ogledu
Veličino tehniške dediščine rudnika živega srebra doživite ob ogledu Idrijske kamšti v spremstvu muzejskega vodnika. Gospe pa dobro uro časa lahko izkoristite za obisk Čipkarske šole Idrija in nakupe v trgovinicah z idrijsko čipko.
Načrtujte svoj obisk
Prelovčeva 9, Idrija
Vsak dan: 9:00 – 18:00
1 h 30 min (vodeni ogled muzeja) / 30 min (vodeni ogled posamezne razstave)
In vendar se vrti
Kamšt je črpalna naprava, ki je črpala jamsko vodo in je tudi sama delovala na vodni pogon. V Idriji se je do danes ohranila samo ena – Idrijska kamšt iz leta 1790. Njena posebnost je ogromno vodno pogonsko kolo, ki meri v premeru 13,6 m in je za obrat potrebovalo 13 sekund. Ob tem je iz globine 283 m načrpalo okrog 300 litrov jamske vode.
Po ogledu
Idrije nikakor ne smete zapustiti, ne da bi poizkusili lokalno specialieto – idrijske žlikrofe, ki slovijo daleč naokoli in jih na svojih jedilnikih ponujajo vsa idrijska in cerkljanska gostišča. Dober tek!
Po okrepčilu in oddihu se v popoldanskem času iz Idrije po dolini reke Idrijce odpeljete proti Cerknem in naprej proti Dolenjim Novakom. Od urejenega parkirišča do vstopa v sotesko Pasice je približno 10 min hoje. Ne pozabite na primerno obutev (športni copati, pohodni čevlji)!
Načrtujte svoj obisk
Vodnikova ulica, Idrija
Vsak dan: 9:00 – 16:00
45 min
(Ogled možen le v spremstvu muzejskega vodnika.)
Le kje se skriva Franja?
Bolnišnico, skrito za imenom zdravnice in upranice dr. Franje Bojc Bidovec, so v divji soteski Pasice ustanovili med drugo svetovno vojno. Med decembrom 1943 in majem 1945 je nudila oskrbo in zavetje 578 ranjencem različnih narodnosti. Bolnice -muzeja z veliko sporočilno vrednostjo za nas in naše zanamce, ni mogla uničiti niti povodenj leta 2007. Je simbol odpora, poguma in srčnosti v času težkih preizkušenj. Franja je vse to in še mnogo več – od leta 2015 tudi nosila Znaka evropske dediščine.
Načrtujte svoj obisk
Dolenji Novaki pri Cerknem, Cerkno
Od 1.4. do 30.9. vsak dan: 9:00 – 18:00
Od 1.10. do 31.10. vsak dan: 9:00 – 16:00
Od 1.11. do 31.3.: V primeru ugodnih vremenskih razmer za najavljene skupine.
1 h 30 min
Informativna cena ogledov po programu
Plačaj 2 ogleda, mi pa 3. podarimo!