Išče se Franja
V soteski Pasice v Dolenjih Novakih pri Cerknem leži skrita bolnišnica iz druge svetovne vojne. Pot do naselja s 14 lesenimi barakami vas vodi skozi gozdiček s pestrim rastlinjem (prve pomladne trobentice, jeseni dišeče ciklame), po stezi ob slikovitem potoku, čez mostičke in brvi nad njegovo strugo. Šumenje vode utiša človekov korak, govorica se izgubi v odmevu skalnatih bregov.
Koliko poguma in človečnosti je bilo potreno za delo v takšnih razmerah! O tem zdravnica Franja , po kateri se bolnica imenuje, najbrž ni razmišljala. Z neizmerno srčnostjo je skupaj s sodelavci reševala življenja. Tu se je zdravilo več kot 500 ranjencev – ne le Slovencev, tudi Francozi, Američani, Hrvati, Rusi … Zato je Partizanska bolnica Franja kraj spomina in nosilka kulture miru. Z željo, da bi sporočilo o tovarištvu, solidarnosti in strpnosti posredovali prihodnjim rodovom, je bila bolnica Franja po naravni nesreči leta 2007 v celoti obnovljena in leta 2010 ponovno odprta za obiskovalce.
Po ogledu
Čas za počitek in razmislek lahko izkoristite za dobro kosilo. Tudi na Cerkljanskem vam bomo postregli s pristno domačo hrano. Za najmlajše pa so po kosilu obvezna igrala!
Načrtujte svoj obisk
placeholder
Dolenji Novaki pri Cerknem, Cerkno
Od 1. 4. do 30. 9. vsak dan: 9:00 – 18:00
Od 1. 10. do 31. 10. vsak dan: 9:00 – 16:00
Od 1. 11. do 31. 3.: V primeru ugodnih vremenskih razmer za najavljene skupine.
1 h 30 min
Kdo se boji Terjastega moža?
V Cerkljanskem muzeju se lahko vse leto, ne le ob pustu, pobliže spoznate s tradicionalnimi pustnimi šemami – cerkljanskimi laufarji. Lesene naglavne maske – larfe, ki jih v pustnem času nosijo samo člani laufarske družine, so strašne, prijazne, lepe, grde in izvirne. Člani laufarske družine si sami pripravijo celotno opravo, vsako leto na noo sešijejo oblačilo za Pusta z mahom, oblačilo Ta smrekovega s smrekovimi vejicami in Ta bršljanovega z bršljanovim listjem. Kateri lik pa je vam najbolj všeč? Mogoče Ta terjast, Gospod, Gospa, Marjetica ali Ta divji?
Po ogledu
Iz Cerkljanskega muzeja se po dolini reke Idrijce odpeljete proti Idriji. Tik pred avtobusno postajo v središču Idrije zavijete levo, parkirate in pot še dobrih 200 m nadaljujete do mogočne kamnite stavbe na robu zelenice.
Načrtujte svoj obisk
Bevkova 12, Cerkno
Tor – pet: 9:00 – 15:00
Sob, ned, prazniki: 9:00 -15:00
Zaprto: vsak ponedeljek, 1. januar, velikonočna nedelja, 1. maj, 1. november, 25. december
1 h
In vendar se vrti
Ste vedeli, da je ohranjeno leseno pogonsko kolo rudniške vodne črpalke – Idrijske kamšti s premerom 13,6 m največje tovrstno kolo v Evropi? In da je to eden med spomeniki Dediščine živega srebra, ki sodi na Unescov seznam svetovne dediščine? Svetujemo vam, da pokličete na telefonsko številko muzeja, izpisano na informativni tabli na vratih kamnite stavbe, in počakate na vodnika, ali pa se z njim že predhodno dogovorite za ogled. Delovanje vodne črpalke – kamšti iz leta 1790 vam tako ne bo več neznanka! Čakanje ne bo predolgo niti za otroke, saj je na bližnji zelenici, po domače V Mejci, največje in najbolj priljubljeno idrijsko otroško igrišče. Hkrati lahko preizkusite, zakaj se viseči most čez reko Idrijco po domače imenuje »cigu« most.
Po ogledu
Vas otroci že prosijo za sladoled? Zakaj ne bi vprašali kar mimoidočih domačinov, kje prodajajo najboljši sladoled v mestu? Oni bodo že vedeli!
Načrtujte svoj obisk
Vodnikova ulica, Idrija
Vsak dan: 9:00 – 16:00
Ogled možen le v spremstvu muzejskega vodnika.
45 min
Divje jezero in naravno kopališče Lajšt v Idrijski Beli
Včasih divje, včasih spokojno
Pred odhodom domov, vam priporočamo ogled Divjega jezera – prvega slovenskega muzeja v naravi. Divje je predvsem ob močnem deževju, ko iz kraškega izvira bruha voda, kar se lepo vidi na gladini jezera. Posebne razmere v njegovi okolici omogočajo rast celo alpskim rastlinam, med njimi kranjskemu jegliču, ki naj bi ga prav tu v 18. stoletju prvi našel znameniti idrijski zdravnik Joannes Antonius Scopoli. V jamskem delu, ki so ga potapljači raziskali do globine 160 m, pa naj bi živela celo človeška ribica!
Po ogledu
Od Divjega jezera je še dobrih 5 km do naravnega kopališča Lajšt v Idrijski Beli. V vročih poletnih dneh prija ohladitev v senci dreves ali skok v hladno reko. Prava osvežiev in pika na i nedeljskega izleta!
Načrtujte svoj obisk
1 km iz Idrije v smeri Idrija – Ljubljana, odcep Idrijska Bela
Informativna cena ogledov po programu
Plačaj 2 ogleda, mi pa 3. podarimo!